MALOWANIE ELEWACJI. Jak malować elewację domu?

malowanie bydynku

malowanie elewacji od 8,00 zł/m2 !

kontakt.: 514-157-327 

Przed malowanie elewacji trzeba ją oczyścić z kurzu i brudu.

mycie male

Malowanie elewacji domu to dobry sposób na jej odnowienie. Stosunkowo ciepłe i bezdeszczowe jesienne dni to ostatni dzwonek na malowanie, zanim przyjdą chłody. Zobacz, jak się do tego przygotować i o czym pamiętać podczas malowania elewacji.

Zaplanuj termin malowania elewacji

Prace przy malowaniu elewacji najlepiej zaplanować po zapoznaniu się z prognozą pogody. Trzeba unikać dni deszczowych, wietrznych i chłodnych. Upalna i bardzo słoneczna pogoda też nie jest sprzyjająca. Lepiej zrezygnować z malowania, gdy zapowiadana jest temperatura niższa niż 5oC lub wyższa niż 35oC.Jak przygotować podłoże do malowania

Niezależnie od tego, czy będzie to tynk, beton czy ceramika podłoże przed malowaniem musi być odpowiednio oczyszczone, na jego powierzchni nie powinno być brudu, tłustych plam, wykwitów mineralnych ani rozrastających się bujnie mikroorganizmów.

Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie umycie elewacji przed jej malowaniem, co oprócz usunięcia wszelkich zanieczyszczeń odpowiednio przygotuje strukturę elewacji do pomalowania. Ewentualne nierówności można na tym etapie uzupełnić odpowiednią do rodzaju tynku zaprawą.

Po wszystkich pracach naprawczych i uzupełniających warto przeprowadzić test farby na niewielkiej powierzchni elewacji aby upewnić się, jak będzie reagować. Po pozytywnym wyniku testu można zabrać się do gruntowania.

W zależności od rodzaju i jakości poprzedniej powłoki malarskiej można zrezygnować z nakładania powłoki gruntującej. 

malowanie

 

Jak dobierać kolory elewacji?

Do tego celu najlepiej sprawdzają się gotowe wzorniki oferowane przez producentów farb. Pozwalają one na bezpośrednie porównanie kolorów i dobranie najbardziej zbliżonego odcienia do już istniejącego lub dobranie odpowiedniej kompozycji współgrającej z już pomalowanymi elementami budynku.

Wybierając kolor elewacji warto przyjrzeć się okolicy aby nasz dom jak najlepiej harmonizował z wszystkimi sąsiadującymi elementami, starajmy się unikać nadmiernych drażniących kontrastów na rzecz delikatnych i odpowiednio dobranych kolorów pastelowych. Warto przyjrzeć się lokalnym budowlom ponieważ niejednokrotnie ich kolorystyka dopasowana jest do lokalnych trendów i tradycji, w związku z czym dom pomalowany w ekstremalnie innych barwach mógłby wzbudzać co najmniej mieszane uczucia. Dodatkowym atutem jasnych kolorów jest wolniejsze nagrzewanie się ścian, co dodatkowo uchroni nasz tynk przed uszkodzeniami termicznymi.

W celu uniknięcia istotnych różnic w odcieniu farby elewacyjnej starajmy się zamawiać całą partię farby za jednym razem bez konieczności jej ponownego zamawiania, unikajmy też długich przerw podczas malowania gdyż w zależności od pory dnia, farba może schnąć wolniej lub szybciej pozostawiając widoczne różnice pomiędzy poszczególnymi elementami elewacji.

Jak policzyć ile farby potrzeba na pomalowanie elewacji?

Jeżeli producent farby, którą kupiliśmy nie dysponuje kalkulatorem do przeliczania zużycia materiału na powierzchnię z powodzeniem możemy zrobić to sami przemnażając powierzchnię naszej elewacji [m2] przez ilość farby niezbędnej do pomalowania 1m2 [l/m2]. Otrzymaną wartość wystarczy następnie pomnożyć przez ilość warstw malowania (najczęściej 2), do tej wartości dodajemy 10% bezpieczeństwa aby nie trzeba było zamawiać kolejnej partii farby, która może się nieco różnić odcieniem i możemy śmiało przystępować do malowania.

Pamiętajmy, że na pomalowanie gładkich powierzchni zużywa się mniej farby niż na pokrycie powierzchni porowatych!

builder worker painting facade of building house with roller