Projekty domów zawierają część instalacyjną, która sugeruje rozwiązania elektryczne, grzewcze czy wentylacyjne. Niemniej, nasze potrzeby mogą się różnić od zaproponowanych, dlatego potrzebny nam będzie indywidualny projekt instalacji.

Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, gdy wyposażamy nowy dom w instalację elektryczną – radzą eksperci z Grupy ENERGA:

 

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna gwarantuje mieszkańcom bezpieczeństwo, dlatego powinien ją projektować, wykonywać i remontować elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia. Instalacje elektryczne powinny być wykonane z zastosowaniem przewodów miedzianych z osobnym przewodem ochronnym. Przewody aluminiowe, których dziś już się nie stosuje, spotykane są jeszcze w starszych budynkach. Są one przestarzałe i mniej wytrzymałe, np. z czasem łatwo się kruszą.
Jakie warunki powinien spełniać projekt instalacji?
Projekt instalacji winien uwzględniać wydzielenie odpowiedniej liczby obwodów trójfazowych. Przeznaczone są one do zasilania urządzeń o dużym poborze energii, jak np. kuchenki elektryczne. Niezbędne jest zaplanowanie właściwej liczby obwodów jednofazowych, zasilających pralki, zmywarki do naczyń itp. – nawet jeśli nie wszystkie z tych urządzeń zamierzamy zainstalować w domu. Z czasem może się okazać, że będziemy zużywać coraz więcej energii elektrycznej, lepiej więc przygotować się na zwiększenie poboru mocy w przyszłości. W domu o powierzchni od 75 do 100 m kw. powinno się wykonać minimum 5-7 obwodów.
Niewielka ilość gniazd wtykowych może doprowadzić do przeciążenia instalacji.
Może się tak stać, jeśli do jednego gniazda przyłączymy zbyt dużą liczbę urządzeń. Aby temu zapobiec, wystarczy w pokojach zamontować 3 do 5 gniazd wtykowych, a w kuchni – 7 do 9. Ponadto gniazdka elektryczne w łazience powinny być szczelne. Nie wolno ich umieszczać w pobliżu wanny czy umywalki, w strefach ograniczonych przepisami.
W obwodach gniazd wtykowych zasilających pomieszczenia o zwiększonym zagrożeniu porażeniowym (łazienka, kuchnia) należy zainstalować wyłączniki różnicowoprądowe. W przypadku awarii w instalacji elektrycznej lub w trakcie przypadkowego kontaktu człowieka z napięciem – powodują one natychmiastowe odłączenie tych obwodów.

(W pokojach warto zamontować 3 do 5 gniazd wtykowych, a w kuchni – 7 do 9)

 

Co powinien zawierać projekt instalacji? Jak mądrze korzystać z instalacji, by działała prawidłowo i nie zagrażała mieszkańcom? Jakie powinny być domowe zabezpieczenia, gwarantujące bezawaryjną instalację?

Prawidłowo działająca instalacja elektryczna w domu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo. Planując instalację elektryczną w nowym domu lub modernizując istniejącą, należy więc zwrócić szczególną uwagę na projekt instalacji i prawidłowy montaż – projektowaniem i instalacją powinien się zająć tylko doświadczony elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.

Z czego wykonać instalację elektryczną szczecin?

W starszych budynkach spotyka się najczęściej przewody aluminiowe, które w trakcie modernizacji instalacji elektrycznej warto wymienić na przewody miedziane. Aluminiowe kable są mniej wytrzymałe, mogą się z czasem kruszyć.

Nowoczesne instalacje elektryczne w domu powinny być wykonywane z zastosowaniem przewodów miedzianych z osobnym przewodem ochronnym. Dlaczego warto stosować przewody miedziane? W porównaniu z przewodami aluminiowymi, miedź:

  • ma wyższą przewodność (przenoszenie ładunku elektrycznego), przewodność aluminium wynosi 61% przewodności miedzi
  • ma wyższą wytrzymałość na rozciąganie, znacznie rzadziej ulega zerwaniu
  • jest odporna na korozję
  • może być łączona na wiele sposobów: poprzez lutowanie miękkie i twarde, połączenia zaciskanie, zaprasowywane, wciskane czy skręcane.
  • doskonale sprawdza się w ekstremalnych warunkach
  • jest antybakteryjna, naturalna i zdrowa

(Przewody miedziowe, z uwagi na szybkość i łatwość łączenia, doceniają instalatorzy)

Co powinien zawierać projekt instalacji?

Bezpieczna instalacja elektryczna w domu zaczyna się od prawidłowego, projektu, wykonanego przez uprawnioną osobę.

Taki projekt instalacji powinien uwzględniać:

  • wydzielenie odpowiedniej liczby obwodów trójfazowych
    Przeznaczone są one do zasilania urządzeń o dużym poborze energii, czyli np. kuchenki elektryczne. W projekcie warto również uwzględnić zwiększenie obciążenia w przyszłości (niezbędne w sytuacji wyposażenia domu o nowe urządzenia)
  • zaplanowanie właściwej liczby obwodów jednofazowych
    Obwody jednofazowe zasilają urządzenia domowe, takie jak pralki, zmywarki do naczyń i inne sprzęty AGD/RTV. Tutaj również warto zadbać o zwiększenie poboru mocy w przyszłości, przez dokupienie sprzętów, a co za tym idzie – zużywanie większej ilości energii elektrycznej. Późniejsze zmiany instalacji, przebudowa i rozbudowa wiążą się z niepotrzebnym remontem nowowybudowanego domu i dodatkowymi kosztami, których każdy budujący chciałby uniknąć.

(W domu o powierzchni od 75 do 100 m kw. powinno się wykonać minimum 5-7 obwodów.)

  • zaplanowanie odpowiedniej liczby gniazd wtykowych
    Niewielka liczba gniazd wtykowych może doprowadzić do przeciążenia instalacji, jeśli do jednego gniazda przyłączymy zbyt dużą liczbę urządzeń elektrycznych. W pokojach należy więc zamontować min. 3-5 gniazd wtykowych, a w kuchni 7-9. Pamiętajmy, że urządzenia takie jak pralka czy zmywarka nie mogą być podłączane za pomocą przedłużaczy.
  • zaplanowanie wyłączników różnicowoprądowych w pomieszczeniach “mokrych” (kuchnie, łazienki)
    W obwodach gniazd wtykowych w kuchni czy w łazience, zainstalowane wyłączniki różnicowoprądowe spowodują natychmiastowe odłączenie tych obwodów w przypadku awarii czy w trakcie przypadkowego kontaktu człowieka z napięciem. Pamiętać należy również, że gniazdka elektryczne w łazience powinny być oddalone (zgodnie z przepisami) od wanny czy umywalki.

Bezpieczna instalacja w domu

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna powinna zapewnić nam bezpieczeństwo użytkowania z niej. Jednak w trakcie eksploatacji i mieszkańcy powinni zwracać szczególną uwagę na prawidłowe używanie osprzętu i urządzeń elektrycznych.

Powinniśmy pamiętać, że instalacja elektryczna w domu powinna być zabezpieczona przed przeciążeniami i zwarciami. Należy więc zastosować bezpieczniki topikowe, wyłączniki instalacyjne, wyłączniki nadmiarowoprądowe i wspomniane wyłączniki różnicowoprądowe.

  • bezpieczniki
    Nie należy “naprawiać” bezpieczników poprzez wymianę rdzenia bezpiecznika na zwykły drut bądź gwóźdź – grozi to porażeniem prądem, a nawet pożarem. Bezpieczników w ogóle nie powinno się naprawiać – należy kupić nowe urządzenie. Jeżeli bezpieczniki często wyłączają obwody w wyniku ich zwarcia lub przeciążenia, należy rozważyć sprawdzenie całej instalacji. Powtarzające się przeciążenia mogą doprowadzić do poważniejszych awarii i pożaru.
  • wyłączniki
    Aby wyłączniki różnicowoprądowe skutecznie mogły nas chronić, musimy mieć prawidłowo wykonaną instalację elektryczną. Pamiętajmy jednak, by wyłączniki nadmiarowo- i różnicowoprądowe instalował elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia. Samodzielne instalowanie zabezpieczeń może stać się przyczyną wypadku lub pożaru.
  • zabezpieczenia gniazd wtykowych
    Zaślepki pozwolą uchronić nasze dzieci przed porażeniem prądem. Uniemożliwiają włożenie jakiegokolwiek przedmiotu w otwór gniazdka. Stosowany w łazience osprzęt musi być szczelny, w izolujących obudowach, gniazdka elektryczne muszą być więc również bryzgoszczelne, co zapewni specjalna samoczynnie zamykająca się klapka.

Bezpieczne użytkowanie urządzeń elektrycznych

Nasze bezpieczeństwo zależy również od tego, jak będziemy użytkować urządzenia podłączane do prądu. Nowoczesny sprzęt elektryczny wyposażony jest już w stosowne systemy przeciwporażeniowe i jest bezpieczny. By takim pozostał, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

  • przed kupieniem nowego urządzenia zasilanego prądem elektrycznym należy sprawdzić czy instalacja elektryczna jest przystosowana do jego podłączenia,
  • większość sprzętu AGD wymaga zastosowania instalacji uziemiającej,
  • nie można dotykać uszkodzonych kabli i wtyczek,
  • nie można naprawiać uszkodzonych przewodów, należy je wymienić,
  • nie należy dotykać mokrymi rękami urządzeń zasilanych prądem, kąpiąc się w wannie nie można jednocześnie używać suszarki, golarki, lokówki, itp.,
  • nie można okręcać żelazka sznurem gdy jest jeszcze gorące – może to spowodować uszkodzenie izolacji przewodu zasilającego,
  • nie można wyciągać wtyczki z gniazda ciągnąc za sznur,
  • należy edukować dzieci przy obchodzeniu się z prądem – minimalizuje to ryzyko wypadku,
  • wymianę żarówki należy przeprowadzić po odłączeniu dopływu prądu.

(Wychodząc z domu na dłużej, nie pozostawiaj włączonych urządzeń elektrycznych, nawet w trybie stand-by. Wyłącz je z gniazda. Nieprzewidziana awaria sieci elektroenergetycznej może spowodować uszkodzenie tych urządzeń lub ich zapalenie.)