U  NAS  ZA  GŁADZIE GIPSOWE  ZAPŁACISZ  11,90   ZŁ   M/2 

 

 

  

Gładź gipsową używa się do dekoracyjnego wyrównania chropowatych powierzchni tynków cementowych i cementowo – wapiennych. Wszystkie ściany, które zostaną pokryte gładzią będą gładkie i białe, jest to świetny sposób na odnawianie starych tynków.

 

 

Gładzie gipsowe

Gładzie gipsowe zazwyczaj są o grubości 2-3 mm, dzięki czemu ukryją każdą nierówność ściany. Jest możliwość aby gładź zastąpiła tynk, ale tylko wtedy gdy ściana będzie idealnie równa. Pamiętajmy przy tym, że nie można układać gładzi bezpośrednio na ścianie z betonu komórkowego – jest duże prawdopodobieństwo że ściana popęka. Za to bez problemu możemy gładź położyć na ścianach prefabrykowanych z betonu lub karamzytobetonu oraz na równych ścianach ceramicznych i silikatowych.

      

 

Kładzenie gładzi i wilgoć

Nie każdy wie, że kładzenie gładzi w pomieszczeniach gdzie występuje duża wilgotność nie nadaje się. Otóż w kontakcie ze zbyt wilgotnym powietrzem, gładzie odkształcą się i stracą wytrzymałość. Warto również wspomnieć o tym, że nie należy ich używać do wyrównywania bardzo krzywych ścian – mowa tu o takich ścianach, gdzie odchyłki przekraczają 1 cm. Po prostu nie uda się ich całkowicie wyrównać za pomocą gładzi.

 

Gładzie gipsowe i cennik

Przed wynajęciem firmy remontowej, warto dowiedzieć się ile kosztują gładzie gipsowe. Cennik może się różnić w różnych firmach, dlatego najlepiej przed wybraniem tej najodpowiedniejszej poznać wiele ofert. Cena jest uzależniona od tego czy położenie gładzi gipsowej będzie wraz ze swoim materiałem czy bez. Wiadomo, że bez materiału będzie tańszą ofertą. Stan ścian również może wpłynąć na cenę, jednak nie zawsze.

 

Wyznaczanie przebiegu ścianki gk

Jednym z podstawowych elementów podczas kładzenia ścianki gk jest wyznaczenie jej przebiegu. Otóż najlepiej zrobić to za pomocą sznura lub liniału, zaznaczając ewentualne otwory drzwiowe. Dopiero potem możemy nanieść przebieg ściany za pomocą poziomicy i łaty na otaczające ściany i stropy. Warto dodać, że jeśli nasza ścianka jest wyższa nic 3 metry, to do wyznaczania pionu najlepiej użyć niwelatora laserowego z kompensatorem lub pionu murarskiego – będzie to gwarancja prostej ścianki. Niestety poziomica nie daje dostatecznej dokładności pomiaru przy tak wysokich ściankach.

 

Kładzenie gładzi gipsowej, a wygląd ściany

Kładzenie gładzi gipsowej sprawia, że ściana nie będzie już chropowata oraz nie będzie miała pęknięć i rys. Warto dodać, że właśnie gładź sprawia, że poprawiają się walory estetyczne ściany. Ładniej wygląda i jest bardziej idealnie. Wiele osób twierdzi, że bez gładzi ściana nie jest odpowiednio zakończona, należy położyć ją na odpowiednio przygotowaną ścianę, a następnie zadbać o dopieszczenie w postaci idealnej gładkości.

 

Nakładanie gładzi

  

Zazwyczaj jest tak, że nawet idealnie wykonane tynki cementowe lub cementowo – wapienne nie mają idealnej gładkiej powierzchni. Jeśli zależy nam na tym, aby była ona nieskazitelna, to powinniśmy nałożyć cieniutką warstwę gładzi gipsowej.

Szlifowanie gładzi

Szlifowanie gładzi można dopiero zacząć kiedy wyschnie całkowicie. Dopiero wtedy widać, czy są jakieś nierówności i można zacząć prace. Najlepiej jest szlifować gładź pacą z siatką ścierną numer 100, a następnie z siatką numer 180. Ten drugi raz można zastąpić siatkę specjalną szlifierką zwaną flexem. Warto dodać, ze dobre gładzie, jeśli zostały starannie nałożone nie wymagają szlifowania.

  

 

Nakładanie gładzi i ich rodzaje

Nakładanie gładzi nie jest trudne, jednak należy wybrać tą najodpowiedniejsza do naszej ściany. I tak mamy do wyboru gładzie zwykłe, czyli suche mieszanki, które musza być wymieszane z odpowiednią ilością wody. Mamy również do wyboru gładzie białe, które mają wyjątkowo białą barwę dzięki gipsu alabastrowego, z którego są produkowane. Tutaj dużym plusem jest oszczędność farby, która potem nałożymy na gładź – ponieważ gładź jest biała wystarczy jedna warstwa. Warto wspomnieć jeszcze o gipsowych masach szpachlowych, które produkowane sa głównie z myślą o wykańczaniu spoin między płytkami gk ale nadają się również do wygładzania ścian.

 

Gładzie gipsowe i ceny

Tak jak już pisaliśmy, bardzo przydatne są gładzie gipsowe. Ceny jakie proponują firmy budowlane są różne, dlatego warto poznać kila ofert. A jeśli jeszcze się zastanawiamy nad gładzią, to poznajmy jej zalety. Otóż należy do najzdrowszych materiałów budowlanych, nie zawiera żadnych szkodliwych domieszek – więc nie odczuje tego nasz organizm. Ogromną zaletą jest również mikroklimat (wchłania lub oddaje wilgoć), który zapewnia pomieszczeniom. Gładź nie jest trudna do nanoszenia, jest tania i nadaje się na wszystkie podłoża mineralne – dlatego nie ma nad czym się zastanawiać!

 

Gładzie, a cennik

Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na firmę, która położy gładzie, cennik ich może podlegać do negocjacji. Warto również zapytać się, czy ceny które podają są to cenny netto, czy brutto. Wiadomo, że do cen netto należy doliczyć podatek VAT. Dowiedzmy się również czy firma posiada swoje materiały budowlane czy my mamy wszystko pokupować. A może nam coś doradzą? Warto zaczerpnąć opinii specjalisty, być może powiedzą coś czego jeszcze nie wiemy.

 

Nakładanie gładzi gipsowej

Jeśli mam do remontu całe pomieszczenie, to pamiętajmy, że nakładanie gładzi gipsowej zaczyna się od sufitu. Zwróćmy również uwagę na temperaturę, nie może być niższa nic 5 stopni. Gładź powinno nanosić się jednowarstwowo, gładką pacą ze stali nierdzewnej. Taka paca pozwoli nam zniwelować nierówności do 3-5mm. Jeśli będą one większe to należy  nanieść warstwę tynku gipsowego. Jeżeli chcemy gładź zastąpić masą szpachlową to powinniśmy nanosić ja cienkimi warstwami w półgodzinnych odstępach. Jednak każda następna warstwa powinna być cieńsza od poprzedniej.

U  NAS  ZA  GŁADZIE GIPSOWE  ZAPŁACISZ  11,90   ZŁ   M/2